AraWhatsApp
WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?

Dış cephe kaplama

Dış cephe kaplama

Dış cephe kaplama, ısı ve ses yalıtımı için tercih edilen yöntemlerden birisidir. Dış cephe kaplaması için kullanılan malzemeler ısı iletim direncini artırması ve ısı geçişini azaltması için kullanılırlar. Yalıtımı bir bütün olarak ele almak, uygulanacak olan tüm işlemlerin eksiksiz yapılması gerekir. Binalarda ısı transferinin en çok görüldüğü yerlerde dış cephe kaplama işlemi yapıldıktan sonra, ciddi faydalar görülmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte binaların yalıtımları ve estetik görünümleri için onlarca dış cephe kaplama çeşidi üretilmiştir. Yapıların dış cephelerine monte edilebilen tüm bu kaplama çeşitleri hafif olmaları nedeni ile binaya ek yük olmadan uygulanabilmektedir. Dış cephe kaplama modellerini maddeler halinde sıralarsak:

Dış Cephe Mantolama

Ahşap Dış Cephe Kaplamaları

-Prekast Dış Cephe Kaplamaları

Alüminyum Kompozit Panel Dış Cephe Kaplamaları

-Yalı Baskı Dış Cephe Kaplamaları

Doğal Taş Dış Cephe Kaplamaları

Siding Dış Cephe Kaplamaları çeşitleridir.

Dış cephe mantolama işleminin binanın dışından yapılması ve tüm elemanlarının ısı depolayan bir kütle olarak değerlendirilmesi gerekir. Bina içerisindeki ısınma kaynaklarının kesildiği anda, iç cephe kaplamalarına oranla daha yavaş bir soğuma veya ısınma gerçekleşir. Yani çok daha ekonomik bir ısınma-soğuma sağlanmış olur. Aksi durumda ise ısı yalıtımının uygulanmasında ısı depolayıcı maddeler; yapı içerisinde de bina içinde kullanılan malzemeler olacaktır. Dış cephe kaplama işleminin ardından depolanan ısı miktarları sınırlı ve oldukça düşük miktarlarda kalmaktadır.

Kaplama malzemeleri genellikle binanın tasarım ve estetik görünümüne uygun olarak seçilir ve uygulanır.Türkiye’de ağırlıklı olarak ahşap, prekast, american siding, yalı baskı kaplamaları, kompozit (alucobont), granit, alüminyum, doğal taş ve cam cephe kaplamaları kullanılmaktadır, Amerika,Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde dış cephe firmaları yaygın olarak (ısıl şartlara bağlı olarak) ahşap dış cephe kaplamalarıyla birlikte, american siding dış cephe kaplamaları kullanılmaktadır.

 

SİLİKON CEPHESilikon cephe giydirme sistemi, silikon cam cephe sistemi sonrasında veya öncesinde istenen ve cephede sürekli şekilde cam görüntüsü istendiğinde yapılan işlemlerin başında gelmektedir. Bu işlem birçok kurumsal firma tarafından tercih edilmektedir. Farklı farklı birçok şekilde giydirme yapılan cephede modern bir görünümün yanı sıra, son derece dayanıklı bir sistemi de elde etmiş olacaksınız.
KAPAKLI CEPHEKapaklı giydirme cephe, alüminyum, çelik ve camın bir araya gelmesiyle yapılan dış cephe giydirme sistemidir. Görsellik ve ekonomik olması bakımından sık tercih edilen bu giydirme sisteminde yatay ve dikey çizgiler hakimdir.
KOMPOZİT PANEL KAPLAMAAlüminyum kompozit paneller, modern mimaride sıklıkla tercih edilen bir yapı elemanıdır. Alüminyum kompozit panel, iki tarafı alüminyum levhalarla kaplı içi polietilen dolgulu levhalardır. Bir çok renk seçeneği sunan bu levhalar ahşap desen seçeneğiyle de oldukça şık alternatifler sunmaktadır.
SİNTERFLEX KAPLAMAKalesinterflex Türkiye’de ilk kez üretilen 1000x3000x3 mm boyutlarında ilk ve tek seramik levhadır. Farklı uygulamalar için projenin istediği ölçülerde kesilebilir. Özgün ürün özellikleri sayesinde çok çeşitli uygulama alanları (iç mekan, dış cephe, duvar, zemin, özel sistem uygulamaları, vs.) için farklı ve pratik çözümler sunar.
KOMPAK LAMİNAT CEPHEKompakt laminat parke, alüminyum profillerden yapılan, binanın dışına estetik bir görünüm kazandıran kompakt laminat plakaların güvenli bir şekilde monte edilmesidir. Bir çok artısı olan kompakt laminat parkelerin en büyük artısı binanın nefes almasını sağlamasıdır. Bunun için havalandırmalı laminat alt konstrüksiyon kullanılmalıdır.
SERAMİK CEPHEDeğişik renklerde ve ebatlarda üretilen granit seramiklerin alüminyum konstrüksiyon üzerine yapıştırılarak ya da gizli sistem uygulanarak yapılmasıdır. Zengin renk seçenekleri ile dikkat çeken seramik kaplamalar porselen seramik kullanılarak üretilmektedir.
TERRA COTTATerracota paneller kil ve kaolen gibi doğal malzemelerden üretilir. Cephelerin doğal olarak havalanmasını sağlayan, mimari hayal gücünü sınırlamayan cephe kaplama malzemeleridir. Renklendirme için yapay malzeme kullanmak yerine çok çeşitli renk seçenekleri doğada var olan pigmentler ve toprağın kendi doğal renkleri ile farklı pişirme sıcaklıkları kullanılarak elde edilmiştir.
04 Aralık 2017
4.459 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?