AraWhatsApp
WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?

Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi Uydu Sistemleri

Binalarda, dairelerin digital uydu yayınlarından toplu olarak faydalanmaları için kurulan, çanak kirliliğini önleyen uydu sistemine Merkezi Uydu Sistemi denir.
Merkezi sistem 2 çeşittir. Receiverli Sistem ve Headent Sistemi
Receiverli Merkezi sistem nedir?
Receiverli merkezi istem Apartmanlarında veya birden fazla kişinin ikamet ettiği yerlerde çatılarda veya balkonlarda çanak kirliliği olmasın bir çanakla gelen yayınları paylaşılması için gerekli bir sistemdir.
Headent Merkezi sistemi nedir?
Headent merkezi sistem Sitelerde, Otellerde Çok kullanıcıların olduğu heryerde kullanılan bir sistemdir. Headent sistemi bir merkeze kurulur.Headent sistemde kanallar sınırlıdır istenilen kanallar kullanıcıları tarafından seçilir sistem kurulur ve bu merkezden tek kablo üzerinden kullanıcılarına bölünerek verilir kullanıcılar evlerinde bağımsız olarak birden fazla TV izleyebilirler.Headent Sistem merkezinde nekadar kanal varsa her kanal için bir Receiver var anlamına gelir ve TV tünerlerinde S 04 den S41 ve VHF III 5 de 12 bantlar arasında yayın gönderilir evlerde kabloyu direk TV ye takarak seyretme imkanı verir.


1-) Hangi kanallar seyredebilirsiniz?
Digital uydu cihazı olan her daire,Türksat uydusundan yayın yapan 250’den fazla Türk kanalı ile,Hotbırd uydusundan yayın yapan binlerce yabancı kanalı digital görüntü ve ses kalitesiyle izleyebilir(Sistem isteğe göre digitürk uydusunun(Eutelsat W3)yayınlarını alabilecek şekilde kurulabilir. Bu şekildeki kurulumlarda daire digitürk abonesi ise, diğer uydu yayınlarının yanı sıra digitürk kanallarınıda izleyebilir).
2-) Bu yayınlar paralı mıdır?
Hayır, bu yayınları herhangi bir ücret ödemeden seyredebilirsiniz. Uydudan yayın yapan kanalların çoğunluğu ücretsiz yayınlardır. Ayrıca uydudaki şifreli yayınları izlemek isteyenler, abone olarak bazı özel kanalları izleyebilir.(+18 yetişkin kanalları, maç yayınları gibi).
3-) Merkezi uydu sistemi kurmak için binaya ne yapılıyor?
İki adet uydu antenini, binanın çatısına kurup sistem merkezini de binanın asansör dairesi gibi korunaklı bir alanına monte ediyoruz.(Digitürk”te isteniyorsa 3. bir uydu anteni kurulur ve sistem dağıtım ekipmanları buna göre kullanılır).
4-) Anten kabloları dairelere nasıl dağıtılıyor?
Binaların çatılarında yapılan işlemler standart olsa da, sistem merkezinden dairelere kablo çekimi, binaların mimari ve altyapı farklılıklarından dolayı değişiklikler göstermektedir. Genelde kablo yolu olarak bina havalandırmaları veya şaft boşlukları kullanılmakla birlikte bir kısım binalarda merdiven boşlukları veya dış cepheler kablo yolu olarak kullanılmaktadır. Fakat buralarda yapılan işlemlere ilave olarak ortak mahallere kablo kanalı monte etmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda daire başı masraf biraz yükselmektedir.
5-) Ikinci bir TV’de uydu kanallarını izlemek için ne yapmam gerekir?
Ikinci bir uydu cihazı almak ve bunun içinde sistem merkezinden ayrı bir kablo çekmek gerekmektedir.
6-)Daire sisteme katılmakla ne kazanmış olacaktır?
– Türksat ve Hotbird uydusundan yüzlerce TV kanalını digital görüntü kalitesiyle izleyecektir.
– Hiçbir yayıncı kuruluşa üye olmasına, aidat ödemesine gerek yoktur.
– Evine alacağı, uydu cihazının özelliklerine göre, kendi ilgisi doğrultusunda, özel şifreli kanalları izleyebilecektir (Lig TV aboneliği, D-smart özel içerik yayınları ve interaktif uygulamaları, Hotbird uydusundan +18 yetişkin kanalları abonelikleri gibi).
-Dairenin,ayrıca çanak anteni taktırması yerine sistemden faydalanması daha ekonomik olacaktır (zira, kendisine ayrıca uydu anteni kurdurmak daha masraflıdır).
7-) Apartman yönetimi ne kazanacaktır?
– Binanın dış cephesini ve çatısını yıpranmaktan kurtaracaktır.
– Anten montajları yüzünden, dairelerin birbirleri ve yönetim ile nahoş olaylar yaşamasını önleyecektir.
– Dairelere, digital uydu yayınlarından faydalanma fırsatını sunarak, hizmet götürmüş olacaktır.
Digital uydu cihazı fiyatları ne kadardır?
Digital uydu cihazlarının fiyatları, özelliklerine ve kalitelerine göre farklılıklar gösterirler. Örneğin; şifreli sistemlere uyumlu olmayan birinci sınıf kalitede uydu cihazlarını, piyasada 100-150 TL arasında fiyatlarla alabildiğiniz gibi, şifreli sistemlere uyumlu olan, uydu cihazlarını ise 150-250 TL arasında fiyatlarla alabilirsiniz.
9-) Uydu cihazlarını sizden temin edebilir miyiz ?
Digital uydu cihazlarını başka yerlerden alabileceğiniz gibi, firmamızdan da temin edebilirsiniz. Firmamız digital uydu cihazlarını piyasa koşullarından uygun olarak satmaktadır.

09 Aralık 2017
1.921 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?