AraWhatsApp
WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?

Taş Yünü

Taş Yünü

Taş Yünü

Günümüzde iyice gelişen inşaat sektöründe, daha pratik ve ileri teknoloji malzemeler kullanılmaktadır. Yalıtım ihtiyacı olan her yerde bu ihtiyacı en iyi şekilde sağlayan malzeme taşyünü olduğu için de fazlasıyla tercih edilmektedir.

Taşyünü; diğer ismi ile kayayünü, volkanik kayaçlarda elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Volkanik kayaçların 1600 derece ve üstünde ısıya maruz kalıp eritilmesiyle elyaf haline getirilmesinden elde edilmektedir. Taşyününün elde edildiği volkanik kayaçlar, mineral oranı açısından en zengin inorganik taşlar olduğu için oldukça tercih edilen doğal yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı gibi işlemlerde sıklıkla kullanılmasının yanı sıra, organik tarımda toprak yerine de kullanılabilmektedir.

Taşyünü Nerelerde Kullanılır?

Taşyünü, dış cephe yalıtımlarında, fırın izolasyonlarında, çatılarda, çeşitli bölme duvarlarında, çelik kapı yalıtımlarında, elektrikli ev gereçlerinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlarda ısı, rutubet ve ses yalıtımı yapmasının yanı sıra, 1000 dereceye kadar dayanıklılığı sayesinde yangın güvenliği gerektiren alanlar için de üst düzey güvenlik sağlamaktadır.

Son yıllarda taşyünü seracılık ve organik tarım için de kullanılmaktadır. Köklere sağladığı hava ve su tutucu özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Bu özellikleri sayesinde elde edilen ürünlerde kalite artışı ve mekân özelliklerini en iyi derecede tutarak, ısı tasarrufu sağlamasıyla bu alandaki kullanımı yaygınlaşmıştır.

Taşyününü Diğer Malzemelerden Ayıran Özellikler

Taşyünü elyafı, diğer malzemelere göre daha üstün özelliklere sahiptir. İnorganik yapısından ötürü bakteri ve mikroorganizmaların üremesi mümkün değildir ve çürümeye rastlanmaz.

Çevre açısından da son derece faydalı olan bir özelliğe sahiptir; hammaddesi volkanik kayaçlar gibi doğal bir ürün olduğu için ekolojik ve çevre dostudur.

Buhar geçirgenliğine sahip olması sayesinde nem barındırmama, doymuş yapısından ötürü de su itici özelliğe sahiptir. Dış cephe yalıtımında kullanılan taşyünü yağmura ya da suya maruz kaldığı zaman ıslak görülür. Su itici özellik de buradan anlaşılmaktadır.

Taşyününü diğer malzemelerden daha üstün tutan bir diğer özellik de sağladığı yalıtım sayesinde fosil yakıtlara ihtiyacın azalmasıdır. Ekolojik faydası iklim değişikliği gibi sorunları önlemesiyle bir kez daha göze çarparak; karbondioksit ve karbonmonoksit salınımını azaltıcı etki gösterir. Yaz mevsiminde fazlaca kullanılan klimaların enerji tüketimini de azaltmaktadır.

Taşyününün boyutları sıcaklığa bağlı olarak değişkenlik göstermemektedir. Homojen yapıya sahip olan taşyünü elyaflar mükemmel mekanik özelliklere ve değişmeyen boyut stabilitesine sahiptir.

Taşyünü yalıtımı tercih edilen alanlarda titreşim ve ses enerjisi ısı enerjisine dönüştürülmektedir. Bu malzemenin çapraz geçişli sayısız elyaftan elde edilmesi sayesinde titreşimler tamamen etkisiz hale getirilir. Bu kaliteli fibröz yapısı nedeniyle inşaat alanında en iyi ses emici yalıtım malzemelerinden biri olarak kabul edilir.

Taşyünü metal paneller farklı kalınlık ve ölçülerde kullanılabilmektedir. Farklı renk ve desen seçenekleri sunulan bu paneller için montaj sonrasında herhangi bir bitirme işlemi uygulanmasına gerek yoktur. Mimari yapılar ne kadar farklı olsa da, her birine uygun olacak şekilde tasarlanıp kullanılan taşyünü paneller iç mekân bölünmesinde, dış mekânlarda farklı birimler oluşturmakta, yanıcı ve patlayıcı malzemelerin bulunduğu bölümlerde güvenlik amacıyla kullanılmaktadır.

Elde edilmesi kolay, estetik görünüme sahip, işçilik, hız ve zaman konusunda tasarruf sağladığı için bu sektörde en fazla tercih edilen yalıtım malzemesi olmuştur. Zamanla bozulmayan ve kaybolmayan bu materyal, hem sıcak hem de soğuktan korumasıyla nedeniyle hem dış cephe yalıtımında, çatı altı yalıtımda kullanılmaktadır. Diğer yalıtım malzemelerine göre birçok avantajı bünyesinde barındıran ve ekonomik olan taşyünü malzemesi, binalarda daha konforlu ve güvenilir bir yaşamın sürdürülmesine olanak sağlar.

08 Aralık 2017
4.357 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?