AraWhatsApp
WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?

YALITIM SÖZLÜĞÜ

YALITIM SÖZLÜĞÜ

YALITIM SÖZLÜĞÜ

Siz değerli müşterilerimiz için , ısı yalıtım sistemi – mantolama uygulamasında karşınıza çıkabilecek bazı terimlerin anlamlarını açıklayacağız. Faydalı olması dileğiyle.

 

Danse / Dansite Nedir ? 

Özgül ağırlık olarak adlandırılan ve tüm homojen/süngerimsi cisimler için hacimden ağırlık hesaplamalarında kullanılan, birim hacme düşen birim ağırlığa danse/dansite denir. Isı yalıtımı – mantolama uygulamarında kullanılan levhaların 1 metreküplük kesitinin ağırlığına danse denir. Danse straforlarda ve ısı yalıtım levhalarında aslında o straforun 1 metreküpünün ağırlığını göstermektedir.

Bağıl Nem Nedir ? 

Havadaki su buharı kısmi basıncının, aynı sıcaklıkta doymuş havadaki su buharı kısmi basıncına orantısına bağıl nem oranı denir.

Buhar Basıncı Nedir ?

Su buharının nemli hava içindeki kısmi basıncına Buhar Basıncı Denir. Nemli hava, su buharı ve kuru havadan oluşmaktadır. Dalton yasasına göre P, toplam basıncı, Pb su buharının kısmi basıncı Ph kuru hava basıncını ve Pd aynı sıcaklıktaki doyma basıncını göstermektedir.

Buhar Kesici Nedir ?

Yapılarda , yapı elamanlarının içinde yayılan su buharını kesen aşırı yoğun malzeme tabakalarına Buhar Kesici Denir. Su buharını tamamen kesmek çok zordur, su buharını yapı elemanlarının sıcak bölgelerinde tutmak gerekir.

Çiğ Noktası Nedir ?

Havanın verilen bir nem oranı için yoğuşma veya doyma sıcaklığına, çiğ noktası olarak denir. Doymuş havadaki sıcaklık, çiğ noktasının altına düştüğü zaman yoğuşma meydana gelmektedir. Çiğ noktası sıcaklığı, su buharının yoğuşma başlangıç noktasıdır.

Difüzyon Direnci Nedir ?

Kuru malzemelerde sıcaklığa bağlı olmayan bir madde sabitesi olup, belirli bir nem değeri olan malzemelerde nem köprüsünün etkisini taşımaktadır.

Isı İletim Direnci Nedir ?

L kalın ebatındaki bir cismin iki farklı yüzeyi arasındaki sıcaklık farkı 1 derece olduğu zaman yüzeyin ısı geçişine karşı gösterdiği dirence Isı iletim direnci denir. Isı iletim direnci Birimi  m² K/W olarak verilir.

Isı İletim Katsayısı Nedir ? 

Isı iletim katsayısı birim kalınlıktaki sıcaklık artışı için iletilen ısı transfer hızıdır. Yalıtım malzemelerinin özelliklerine göre ısı iletim kat sayı değerleri değişmektedir. Isı iletim katsayısı k harfi ile gösterilir. Birimi W/mK dir.

Isıl Geçirgenlik Nedir ?

Bir yapı elemanının birbirine paralel iki yüzeyi arasındaki sıcaklık farkı 1 derece olduğu zaman, birim zamanda, birim kalınlıkta ve birim alanda, iki yüzeyede dik yönden gelen ısı miktarıdır ve birimi W/m² K dir.

Isıl Geçirgenlik Direnci Nedir ?

Isıl geçirgenliğin matematiksel olarak tersidir.  L kalınlığındaki bir cismin iki yüzeyi arasındaki sıcaklık farkı 1 derece olduğu zaman, birim yüzeyin ısı geçişine karşı gösterdiği dirence ısıl geçirgenlik direnci denir. Birimi m² K/W dir.

Isınım Sabiti Nedir ? 

Bir yüzeyden yayılan ışınımın mutlak sıcaklığın 4. kuvvetine oranı ısınım sabitidir.

İzafi Difüzyon Direnci Nedir ?

p = S. µ.N ile değerlendirilir.

Mutlak Nem Nedir ?

Nemli havanın birim hacmine karşı gelen nem miktarına mutlak nem denir. Değeri  τ ile verilir.

Özgül Isı Nedir ?

Birim kütlenin sıcaklığını 1 derece artırmak için gereken ısı miktarına özgül ısı denir. Boyutu W/kgK veya J/kgK dir ve Cp ile gösterilir.

Özgül Nem Nedir ?

Su buharı kütlesinin, kuru havanın kütlesine oranına özgül nem denir, değeri  X ile tanımlanır.

Şekil Faktörü Nedir ? 

Benzer yapıların karşılaştırılmasında şekil faktörü kullanılmaktadır ve değeri  F ile gösterilir.

Taşınım Direnci Nedir ?

Cismin yüzeyini çevreleyen film tabakasının ısı geçişine karşı gösterdiği dirence taşınım direnci denir. Değeri m² K/W dir.

Taşınım Katsayısı Nedir ?

Aradaki sıcaklık farkının 1 derece olması halinde yüzeyden birim zamanda akışkan cisme ya da cisim üzerinden akışkana geçen ısı miktarına taşınım katsayısı denir. Taşınım katsayısı yüzey geometrisine, akışkanın fiziki özelliklerine, akış ile yüzey arasındaki sıcaklık farkı ve giriş şartlarına bağlıdır. Ortalama taşım katsayısı h kullanılır değeri  W/m² K dir.

Terleme Nedir ?

Terleme çiğ noktası sıcaklığı ile ilgili olup, yapı elemanlarının yüzünde su buharının yoğuşması sonucunda su haline dönüşmesidir.

Toplam Isı Transfer Katsayısı Nedir ? 

Hem taşınım hem de iletim dirençleri dikkate alınarak birim yüzeyden sıcaklık artışına gelen ısı miktarına toplam ısı transfer katsayısı denir. Göz önüne alınan konstrüksiyonun toplam kalınlığı arasındaki ısı geçirgenliği ölçümüdür. Değeri  W/m² K dir.

Yoğuşma Nedir ? 

Yapı elemanlarının iç tarafında meydana gelen  ilk oluşumda gözle fark edilemeyen su birikimine yoğuşma denir. Bu birikim eğer zamanla kurumuyorsa dışarı atılması gerekmektedir. Yapı elemanlarının korunması için yoğuşma belirli bir sınırı geçmemelidir.

06 Aralık 2017
1.922 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?