AraWhatsApp
WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?

Mantolama Malzemeleri

Mantolama Malzemeleri

İnşaat sektörünün teknolojiye uyarlanması, zamanla daha kaliteli yapıları sunmakta ve yeni binalar hem görsel olarak hem de işlevsel olarak ergonomik hâl almaktadır. Günümüzde hemen hemen tüm inşaat firmaları yeni projelerinde binaların dış yüzeylerine mantolama işlemi uygulamaktadır. Mantolama işleminin onlarca çeşidi mevcuttur. Firmaların uyguladığı bu işlemler doğrultusunda mantolama malzemeleri de değişkenlik gösterir. Ancak mantolama malzemeleri seçimi yapılırken birkaç temel unsur göz önünde bulundurmalıdır. Dayanıklı olması, su ve nemden kolay etkilenmemesi, yanmaya dayanıklılık, basınç ve çekme dayanıklılığı, buhar difüzyon direnci, birim hacim ağırlığı, sıva tutuculuğu, işlenebilirlik, uzun ömürlü olması, ekonomik olması gibi etmenler göz önünde tutulmalıdır.

 

Saydığımız ve olması gereken bu özelliklerin tümünün tek bir malzemede bulunması imkânsızdır. Ancak tüm şartlar değerlendirildiğinde ısı iletim katsayısı ve kullanılacak malzemenin ergonomikliği doğrultusunda yalıtım malzemesinin seçilmesi gerekir. Dış cephe mantolamada sıklıkla kullanılan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

mantolama malzemeleri

-Isı Yalıtım Levhaları

-Expanded Polistren Levhalar

-Extrüde Polistren Levhalar

-Taşyünü Levhalar

-Yapıştırma Harçları

-Isı Yalıtım Sıvaları

-Dekoratif Dış Cephe Kaplama Sıvası

-Donatı Filesi

-Plastik Mantoma Dübeli

-Köşe Profili

-Subasman Profilidir.

Mantolama malzemelerinin özellikleri incelendiğinde ortak birkaç özellikten söz edebiliriz. Ergonomik olması, maliyetinin ucuz olması ve kolay bulunabilir olmasıdır. Diğer özellikler ise tercihe, kullanım alanına, yapının bulunduğu bölgeye ve iklim şartlarına göre seçilebilir. Seçilen malzemelere göre mantolama fiyatları da değişkenlik gösterir.

04 Aralık 2017
2.591 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?